به گزارش معراج به نقل از خبرگزاری مهر

خبرگزاری مهر، گروه بین الملل – شیرین سمارة: «حسن لافی» نویسنده و تحلیل گر فلسطینی در گفتگو با خبرنگار مهر تاکید کرد: نشست اقتصادی منامه تنها با هدف حمایت مالی از اشغالگران برای حل بحران‌هایی برگزار می‌شود که آنها علیه فلسطینی‌ها ایجاد کرده اند.

وی در ادامه افزود: برگزاری این نشست در راستای چشم پوشی از حقوق ملت فلسطین صورت می‌گیرد که کاملاً مردود بوده و طرف فلسطینی از آن استقبال نمی‌کند. کشور بحرین بیشترین روابط با اشغالگران اسرائیلی دارد و بیشترین پایگاه‌های نظامی در خلیج فارس در این کشور قرار دارد. این کشور بیشترین هماهنگی را برای اجرای دستورات ترامپ و رؤیاهای نتانیاهو دارد و بنابراین منامه برای برگزاری نشست مذکور انتخاب شد.

لافی تاکید کرد: اساساً طرح معامله قرن با هدف خشکاندن منابع اقتصادی محور مقاومت و تحت فشار قرار دادن آن ارائه شده است و معتقدیم که این نشست در پیچیده‌تر کردن بحران‌های اقتصادی و تحریم‌های آمریکا علیه ایران در صورت ادامه یافتن سیاستهای کنونی ترامپ نقش ایفا کند.

وی تصریح کرد: ترامپ به دنبال موافقت طرف‌ها با معامله قرن نیست به ویژه آنکه این طرح از ۲ سال قبل در حال انجام است و نشست منامه با هدف آماده سازی اقتصادی انجام می‌شود. بنابراین ترامپ فکر می‌کند با ایجاد یک سری واقعیت‌های جدید اقتصادی می‌تواند همگان را مجبور به تعامل با آن کند. معتقدم که این نشست موفقیت آمیز نخواهد بود چرا که مسائل اقتصادی با مسائل سیاسی درارتباط است به ویژه آنکه سرمایه گذاران عرب هم چنان به اسرائیل به عنوان یک دولت اشغالگر می‌نگرند.

این تحلیل گر فلسطینی تاکید کرد: اسرائیل به دنبال عادی سازی روابط با اعراب از حیث اقتصادی نیست بلکه هدف آن برخی کشورهای حوزه خلیج فارس است. در حال حاضر هدف نشست منامه این است که اعراب پول حل بحران‌هایی را که اسرائیل برای فلسطین ایجاد کرده بپردازند و به معنی دیگر کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از اسرائیل حمایت مالی به عمل بیاورند.